Jakie zakończenie na komin wentylacyjny?

Zakończenie komina wentylacyjnego – jakie wybrać?

Czemu właściwie nasada kominowa?

Niezabezpieczony wylot komina, czy to wentylacyjnego, czy spalinowego podatny jest na ogromną ilość problemów związanych z niewłaściwym ciągiem lub warunkami atmosferycznymi. Właściwie dobrana nasada wentylacyjna nie tylko zapobiega wynikającemu z działania wiatru ciągowi wstecznemu, ale również używa jego siły, by wytworzyć podciśnienie i wspomagać wentylację. Nie ma tu też mowy o jakichś uciążliwych złych stronach. Większość nasad wentylacyjnych można zakupić w rozsądnej cenie, dzięki wykonaniu z odpornych na warunki atmosferyczne materiałów są one bardzo trwałe, nie trzeba będzie ich ani dodatkowo konserwować, ani martwić się o szybką wymianę. Są również intuicyjne i łatwe w montażu, co eliminuje potrzebę wynajęcia fachowca, gdyż każdy może zrobić to samodzielnie.

Na co zwrócić uwagę?

W czasie podejmowania decyzji na temat wyboru i zakupu zakończenia komina w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jego funkcję. W żadnym wypadku nie wolno nam na komin wentylacyjny nałożyć nasady na przewód spalinowy. Różnica ta jest krytyczna o czym przekonamy się za chwilę. Funkcją nasady wentylacyjnej jest wspomagania działania wentylacji grawitacyjnej, czyli utrzymanie właściwego ciągu powietrza i ochrona przed warunkami zewnętrznymi i atmosferycznymi. Dodatkowo należy również zwrócić szczególną uwagę na dostępne rodzaje materiałów, z których dane zakończenia zostały wykonane.

Typy nasad wentylacyjnych

Nasady stałe

Charakteryzują się one wywietrznikami, które polegają na poprawie układów ciśnień, dzięki którym powietrze przepływa sprawniej.

Wyrzutnia-czerpnia dachowa VHLA

Konstrukcja tego typu jest prosta, co przekłada się na mechaniczną niezawodność i niską cenę, aczkolwiek nie zabezpiecza nas przed zmiennym kierunkiem wiatru i stosunkowo niską wydajnością.

Wywietrznik grawitacyjny Schiedel Bryza

Ze względu na materiał jest on odporny na działanie czynników atmosferycznych, dodatkowo można dobrać jakikolwiek kolor, jest on jednak przeznaczony wyłącznie do pustaków wentylacyjnych Schiedel.

Poziomy wywietrznik grawitacyjny DUO-150

Prosty w montażu i demontażu. Dostępny w dowolnym kolorze. Stosunkowo mało wytrzymały.

Wywietrzak cylindryczny WD

Z powodu swojej konstrukcji i działania wiatru wytwarza różnicę ciśnień, dzięki której posiada bardzo dobry wypływ powietrza. Wykonany jest z blachy ocynkowanej, co oznacza tylko jeden możliwy kolor.

Nasady ruchome

Nasada typu „Kula”

Działa dzięki powiewom wiatru, które obracają przewód wentylacyjny w kierunku odwrotnym do kierunku wiatru, co gwarantuje działanie wentylacji niezależnie od warunków atmosferycznych.

„Turbowenty”

Jest to obrotowa nasada wentylacyjna, charakteryzująca się wysoką wydajnością, trwałością i cichą pracą, która przeznaczona jest głównie do domów jedno i wielorodzinnych.

Nasady wentylacyjne Centrowent

Ten typ nasady obraca się tylko w jednym kierunku, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Nasada typu „Prosta”

Tego typu nasady wykorzystują energię wiatru i obrotów w celu podniesienia podciśnienia w systemie i właściwego odprowadzania powietrza.