Wykorzystanie gier symulacyjnych w szkoleniach

Wykorzystanie gier symulacyjnych w szkoleniach

Organizowanie szkoleń musi być bardzo dokładnie zaplanowane, aby efekty takich szkoleń dla wszystkich zainteresowanych osób były jak najbardziej zadowalające. Przede wszystkim podczas organizowanych obecnie szkoleń odchodzi się już od wykładów. Aktualnie odnotowuje się zapotrzebowanie na nowoczesne przeprowadzanie szkoleń i na takie właśnie można liczyć w wielu miejscach. Dużą popularnością podczas takich szkoleń cieszą się głównie gry symulacyjne, które niosą za sobą wiele korzyści.

Zalety gier symulacyjnych

Dzięki grom symulacyjnym można poszerzyć swoją wiedzę o jakimś środowisku, ale też wykorzystać wiedzę teoretyczną w praktyce. Przejawia się to oczywiście podniesieniem kwalifikacji zawodowych, dlatego też wiele młodych osób chętnie uczestniczy w takich grach, skoro może im się to jedynie opłacić pod kątem zawodowym. Ponadto uczestnicy takich gier mają przedstawione pewne modele zachowań oraz postępowań, którymi należy się kierować. Wtedy też bez większych trudności osoba rozumiejąca polecenia będzie mogła wykonać dane zadanie i odnaleźć się w stresującej sytuacji. Tak właśnie odróżnia się mocnych kandydatów od tych, którzy nie są zbyt pewni swoich umiejętności. Wykorzystanie tego typu gier zdecydowanie zwiększa atrakcyjność szkoleń, dzięki czemu zainteresowanie nimi się zwiększa. Ludzie angażują się w takie ćwiczenia, a to oczywiście przekłada się na ich rozwój, na czym w późniejszym czasie skorzystać może firma GenWhy organizująca szkolenia z wykorzystaniem gier symulacyjnych.

Integracja grupy

Gry symulacyjne cechują się także zwiększeniem integracji grupy. W niektórych grach potrzebna jest przecież praca grupowa, uczestnicy muszą się ze sobą konsultować, rozwiązywać pewne zagadki, radzić sobie z problemami, itd. Na zwykłych szkoleniach często takie ćwiczenia nie występują, więc nic dziwnego, że odchodzą one powoli w zapomnienie. Gry symulacyjne nie kojarzą się ze stresem, czy też rywalizacją, a bardziej z zabawą, radością i przyjemną atmosferą. Można podczas nich sprawdzić w szybkim tempie swoje zdolności, dzięki czemu zainteresowani będą wiedzieli nad jakimi konkretnie elementami muszą jeszcze popracować.