Wkład kominowy to kluczowy element całego systemu grzewczego, bez którego ten nie mógłby w prawidłowy sposób funkcjonować. Jego głównym zadaniem jest odprowadzanie wydzielanych spalin, dlatego koniecznie należy zwrócić uwagę na faktyczną jakość wybranego produktu. Dobry wkład kominowy powinien być odporny zarówno na wysokie i często zmieniające się temperatury, ale także na różne, silnie reaktywne związki powstające przy spalaniu węgla. Na rynku można napotkać się na setki rozmaitych modeli, każdy o unikalnych specyfikacjach, dostosowany do odmiennych warunków. Czym się sugerować podczas wyboru wkładu kominowego, a jakiego rodzaju produktów unikać?
Stal nierdzewna i kwasoodporna
W produkcji wkładów kominowych nie używa się przypadkowych materiałów. Wysokiej jakości stal, z której wykonuje się ich elementy, to owoc długich badań dążących do uzyskania stopu o pożądanych właściwościach. Stal ta opiera się korozji i nie wchodzi w reakcję ze spalinami, nie osłabia jej również wysoka temperatura. Rzecz jasna, należy inwestować głównie w produkty renomowanych marek, przy których możemy być pewni, że ich jakość spełni nasze oczekiwania. Jakie są zatem silne strony tego stopu?
- Szeroki wybór produktów na rynku
- Szybkie oddawanie ciepła
- Duża odporność na korozję
- Stosunkowo niskie koszty montażu
Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujemy, dobrym pomysłem jest dokładne zapoznanie się z jego szczegółami.
Stal w porównaniu do żeliwa oraz szamotu
Aby podjąć decyzję związaną z wyborem stali jako preferowanego wkładu kominowego, należy najpierw zapoznać się z jej alternatywami. Mowa tutaj o żeliwie oraz szamocie, które wykazują stosunkowo podobne właściwości w kontakcie z systemem grzewczym. W odróżnieniu od stali, te nagrzewają się wyjątkowo wolno, dłużej także wytracają swoją temperaturę. Różnica widoczna jest także w przedziale cenowym.
Najtańszą opcją jest ceramika, lecz ta jednocześnie jest najtrudniejsza w ewentualnych naprawach, co w dłuższym okresie czasu przekłada się na nasze wydatki.
Ceny wkładów kominowych wykonanych ze stali nierdzewnej również nie są szczególnie wysokie – produkty o zadowalającej jakości zaczynają się już od około 500 zł, aczkolwiek mogą być droższe, w zależności od konkretnego modelu. Tak czy inaczej, nie powinien być to druzgocący wydatek.
Zdecydowanie najwięcej należy zapłacić za produkty żeliwne, które są z reguły nawet dwukrotnie bardziej kosztowne od swoich stalowych odpowiedników. Cena przeciętnego wkładu z żeliwa to ponad 1000 złotych, co stanowi poważną inwestycję.