System kominowy ceramiczny – charakterystyka

Decyzję odnośnie rodzaju systemu kominowego podejmuje się już przy planowaniu budowy domu, dlatego warto jest zastanowić się, czego właściwie potrzebujemy. Dobór właściwego komina jest bardzo ważny, jeśli chcemy w przyszłości cieszyć się wydajną i bezusterkową instalacją. Jednym z najpopularniejszych systemów na rynku, które wprowadza się do rosnącej liczby polskich domów, jest system kominowy ceramiczny. Nie można się temu dziwić – posiada on wiele zalet, które czynią z niego opcję, którą zawsze należy wziąć pod uwagę.

Kiedy postawić na system kominowy ceramiczny?

Niepodważalnym atutem kominów ceramicznych jest ich niezależność od konstrukcji budynku. Chociaż często wspiera się je na jednej lub dwóch ścianach domu, to mogą one równie dobrze stanowić odrębną instalację, dlatego da się ulokować je w dowolnym miejscu. Jeśli interesuje nas komin zewnętrzny, to nic nie stoi nam na przeszkodzie, aby zdecydować się na właśnie taki układ.

Komin ceramiczny jest doskonały także dla osób, które nie są zdecydowane co do wyboru kotła. Są one kompatybilne z większością urządzeń grzewczych, dlatego możemy zdecydować się na zmianę pieca nawet długi czas po zainstalowaniu systemu kominowego.

Nie można zapomnieć także o bardzo atrakcyjnej cenie. Koszty montażu komina ceramicznego są znacznie niższe, niż ma to miejsce choćby w przypadku murowanego komina z cegły klinkierowej. Wydatki związane z przeciętną instalacją oscylują pomiędzy 1000 a 2000 złotych, dlatego nie powinny stanowić dużego obciążenia.

Rodzaje paliwa kompatybilne z kominami ceramicznymi

Systemy kominowe ceramiczne charakteryzuje duży opór ciepła, dlatego działają one przy wielu rodzajach paliw. W zależności od konkretnego produktu, lista ta może nieco się różnić, lecz zazwyczaj przewiduje:

  • Drewno
  • Węgiel
  • Eko-groszek
  • Brykiet
  • Miał

Niestety, nie każdy system będzie nadawał się do paliw ciekłych lub gazu. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze skontaktowanie się ze sprzedawcą w celu określenia dokładnej specyfikacji danego modelu.

Ograniczenia kominów ceramicznych – o czym należy pamiętać?

Pomimo wszystkich, cechujących je zalet, kominy ceramiczne posiadają swoje ograniczenia, które zawsze należy brać pod uwagę przed zakupem. Niektóre ich odmiany wymagają dodatkowych powłok, które ochraniają je przed produktami spalin. Właściciele systemów kominowych ceramicznych mogą mieć problem z montażem, gdyż są one znacznie cięższe od instalacji stalowych. Co prawda, można to zadanie zlecić fachowcom, lecz wiąże się to z dodatkowymi kosztami za robociznę.