Jeszcze do niedawna jedynym sposobem na komunikacje górników było używanie gestów, głosu oraz znaków przy pomocy lamp. Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem komunikacji bezprzewodowej w kopalniach, co jest w Polsce nowością. Jedna z pierwszych kopalni, która wprowadzi ten system w życie będzie prawdopodobnie Bogdanka. Opracowano już specjalne oprogramowanie oraz elektronikę.
Zastosowanie sieci bezprzewodowej w górnictwie niesie ze sobą mnóstwo zalet. Przede wszystkim należy tu wymienić automatyczną komunikację w grupie, która pozostaje ze sobą w zasięgu. Używane komunikatory można będzie umieszczać na kasku, co zapewnia swobodę oraz wolne ręce do pracy. Obecnie projektowane komunikatory nie wymagają używania specjalnych przycisków, aby przeprowadzić rozmowę.
Jakie inne zalety niesie ze sobą sieć bezprzewodowa w górnictwie?
Sieć bezprzewodowa nie stanowi problemu pod względem montażu. Jest on dość prosty i szybki. Osoba, która zajmie się instalacją nie musi posiadać specjalistycznej wiedzy w tym zakresie.Urządzenia, które są używane do komunikacji są ergonomiczne i lekkie, a ponadto nie skomplikowane.
Sieć bezprzewodowa pozwala na uzyskanie bardzo dobrej jakości rozmów, filtrowanie hałasu oraz eliminowanie go. W tym celu wprowadzony został system redukcji zakłóceń. Istnieje również możliwość podłączenia do systemu dodatkowych urządzeń, takich jak pulsometry.
Sieć bezprzewodowa w górnictwie to przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa. W przypadku konieczności przeprowadzenia akcji ratunkowych możliwe jest zachowanie ciągłości komunikacji w obu kierunkach. System pomoże w szybkim zlokalizowaniu poszczególnych osób oraz uzyskaniu wysokiej jakości dźwięku. W razie wypadku i utraty przytomności poszkodowanych możliwe jest zachowanie monitoringu funkcji życiowych.
System pozwala na wzrost wydajności prac w górnictwie. Przy jego zastosowaniu możliwa jest poprawa organizacji pracy osób znajdujących się na dole kopalni oraz na powierzchni. Realny staje się ciągły monitoring pracy ludzi, a także maszyn i urządzeń. To rozwiązanie może pomoc wyeliminować przestoje oraz lepiej koordynować prace. Jeśli wymagane jest szybkie wycofanie się załogi z określonego terenu można szybko i sprawnie przeprowadzić taką akcję.
Próby wprowadzenia systemu sieci bezprzewodowej do pracy kopalni do tej pory zakończyły się znacznym sukcesem i przyczyniły się do usprawnienia prac. Eksploatacja coraz trudniej dostępnych pokładów wiąże się z większym ryzykiem dla górników. Sieć bezprzewodowa pomoże podnieść poziom bezpieczeństwa. Jednym z istniejących systemów bezprzewodowej łączności ratowniczej jest RESYS, o którym można więcej przeczytać na stronie producenta tutaj: https://2rhp.pl/system-resys.html . Zachęcamy do lektury tego innowacyjnego podejścia do sieci bezprzewodowej w górnictwie i tym samym bezpieczeństwa w górnictwie.