Rozwiązanie na upalną pogodę za oknem - firana czy zasłona?

Rozwiązanie na upalną pogodę za oknem – firana czy zasłona?

Gdy latem żar leje się z nieba, naszym jedynym schronieniem najczęściej staje się dom lub mieszkanie. Niestety nagrzane mury oraz promienie wpadające do wnętrz przed okna nie ułatwiają sprawy. Na szczęście inwestując nieduże pieniądze w popularne dekoracje okienne, możemy pozbyć się tego problemu raz na zawsze.

Firana, zasłona, a może jedno i drugie?

Obecnie bardzo popularne są rolety, żaluzje lub całkowity brak przysłon okiennych. Zazwyczaj jednak planujemy zmienić ten stan, gdy aura na dworze zaczyna sprzyjać jedynie leniwemu wypoczynkowi nad wodą. Jeśli zatem chcemy uchronić wnętrza naszego domu przed gorącymi promieniami, powinniśmy kupić porządne zasłony. Gęsto tkany, zaciemniający materiał skutecznie poradzi sobie z letnimi upałami, izolując nieco pomieszczenia od światła. Firana zazwyczaj występuje w znacznie cieńszej, delikatniejszej wersji i może nie poradzić sobie ona z intensywnym słońcem, za to doskonale zda egzamin jako przysłona przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Warto pamiętać, że zarówno zasłony, jak również firany mogą występować samodzielnie, jednak najbardziej funkcjonalne oraz efektowne jest połączenie tych dwóch tkanin, które nadadzą wnętrzu ciepłego, przytulnego, domowego klimatu.

Czym kierować się przy wyborze zasłon i firan

W sklepach znajdziemy mnóstwo modeli gotowych dekoracji okiennych. Niezliczona ilość faktur, kolorów oraz wzorów pozwoli nam na dobranie tego elementu do innych tkanin znajdujących się we wnętrzu. Jeśli mamy wątpliwości co do deseniu i obawiamy się nadmiaru, kupmy gładki materiał w tonacji podobnej do barwy kanapy bądź dywanu. To pozwoli nam utworzyć spójną aranżację salonu, sypialni, czy też innego pomieszczenia. Chcąc do zasłon dobrać odpowiednie firany, również dobrze jest kierować się zasadą minimalizmu. Jednolite płótno pięknie zagra z bogatą, prześwitującą koronką. Gdy jednak zdecydujemy się na fantazyjne wzory na zasłonach, postawmy na gładki tiul w odcieniu bieli lub kości słoniowej. Tak zestawione materiały będą się pięknie uzupełniać, zdobiąc tym samy wnętrza.

To, czy zdecydujemy się na zasłony, firany, albo połączenie tych dwóch dekoracji powinno zależeć przede wszystkim od stopnia nasłonecznienia mieszkania lub domu oraz naszego gustu. Ilość dostępnych tkanin sprawi, że niezależnie od stylu całej aranżacji będziemy mogli bez problemu dobrać coś, co wpasuje się, a nawet podkreśli charakter wnętrz. Te niedrogie, tekstylne ozdoby okienne sprawdzą się jako ochrona przed uciążliwymi promieniami słońca, jak również będą wspaniałym i modnym dodatkiem dekoratorskim.

Czytaj Więcej