Piękny, zadbany ogród może być nie tylko rodzajem zainteresowania związanym z jego doglądaniem, ale stanowi bardzo często miejsce wypoczynku, relaksu i wyciszenia. Perfekcyjnie urządzona działka będzie zachęcać do spędzania tam czasu oraz na pewno wywrze ogromne wrażenie na Twoich gościach. Czego zatem używać do pielęgnacji naszego ogrodu?
Ziemia pod uprawę czy działka rekreacyjna ?
Każdy, kto jest w posiadaniu ogrodu, wie, jakie są tego korzyści. Chcąc odpocząć na trawie, nie trzeba jechać do parku, wystarczy rozłożyć koc w cieniu ulubionego drzewa owocowego, otworzyć książkę czy włożyć słuchawki w uszy i po prostu się zrelaksować. Zamontowany hamak między drzewami przeniesie nas na wyższy poziom odpoczynku, a murowany grill obsłuży zaproszonych przez nas gości na przyjęcie plenerowe. To również idealne miejsce na postawienie wiosną trampoliny, która sprawi frajdę dzieciakom, a latem pojemnego basenu, w którym ochłodę przyniesie pluskanie się w upalny dzień. Oprócz rekreacyjnych celów działka może być wykorzystana również jako miejsce pod uprawę, a samodzielnie uprawiać można praktycznie wszystko, od warzyw korzeniowych takich jak marchew czy pietruszka, do krzewów owocowych, jak na przykład truskawka czy porzeczka. Biorąc pod uwagę fakt, jak ciężko obecnie jest kupić dobrej jakości warzywa organiczne w korzystnej cenie, to rozwiązanie może przynieść nam same plusy. Niezależnie jednak do jakich celów chcemy wykorzystać nasz przydomowy kawałek ziemi, wyposażyć musimy się w niezbędne narzędzia do jego pielęgnacji. Najbardziej odpowiednie z nich charakteryzować powinny się wysoką jakością użytych do ich produkcji materiałów, lekkością oraz wygodnymi i ergonomicznymi rączkami. Wszystko po to, by jak najdłużej cieszyć się ich funkcjonalnością.
Do najważniejszych i zarazem tych najbardziej podstawowych, które każdy ogrodnik powinien posiadać należą:
• kosiarka spalinowa – niezbędna do koszenia większych trawników, do tych mniejszych z powodzeniem używać można kosiarki elektrycznej • szpadel – niezastąpiony do przekopywania ziemi
• łopata – idealna do ręcznego przenoszenia ziemi
• taczka – potrzebna, kiedy musimy przetransportować na przykład większą ilość ziemi z jednej części ogrodu na drugą
• grabie – najlepiej w kilku, różnych rozmiarach
• konewka – jeśli obszar do nawadniania nie jest zbyt duży, przy większych ogrodach konieczny może być wąż ogrodowy
• ręczny sekator – do podcinania na przykład żywopłotu
• nożyczki do podcinania trawnika – niezawodne przy strzyżeniu trudno dostępnych miejsc dla kosiarki