W erze cyfryzacji coraz większa liczba osób tworzy notatki na laptopie. Nie brakuje jednak ludzi, którzy stawiają na ręcznie tworzone zapiski. Który z tych sposobów lepiej się sprawdza?
Pisanie na laptopie – wady i zalety
Pisanie na laptopie jest bardzo wygodne, szczególnie w przypadku rozległych notatek, których zapisanie w sposób ręczny powodowałoby dyskomfort i ból. Sposób ten jest także gwarancją, że zapiski zawsze będą czytelne. Z drugiej strony, pisanie na komputerze wymaga dostępu do prądu. Trzeba także nosić ze sobą laptop w różne miejsca: na uczelnię czy do pracy. Jest to dodatkowy ciężar, powstaje także obawa, czy urządzenia nikt nie ukradnie. Choć pisanie na laptopie jest duże szybsze niż tworzenie ręcznych zapisów, manualnie znaczenie łatwiej jest robić diagramy, tabletki czy notatki w formie ilustracji.
Pisanie ręczne – wady i zalety
Pisanie ręczne wymaga wprawy, zwłaszcza przy tworzeniu dłuższych zapisów. Bywa, że powoduje nawet ból. Na ogół jednak notatki mają zwięzły charakter. Można umieścić je w podręcznym kalendarzu czy notesie. Zajmuje on niewiele miejsca i jest zawsze pod ręką. Wystarczy go otworzyć, nie jest się uzależnionym od energii elektrycznej. Poza tym notatniki bywają ekskluzywne, często zawierają tłoczenia czy firmowe loga. Za ich przykład posłużyć mogą notesy Lediberg, tworzone w ekologiczny sposób. Do wyboru jest szereg terminarzy w różnych rozmiarach, m.in. notes w linie A5 czy notes A4 w kratkę. Można je wykorzystać do celów promocyjnych i marketingowych.
Pisanie ręczne czy na laptopie?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który sposób na tworzenie notatek jest lepszy. W dużej mierze zależy to od osobistych preferencji. Laptopy lepiej sprawdzą się na wykładach i wszędzie tam, gdzie dużo się pisze. Trzeba jednak upewnić się, że mamy w pobliżu gniazdko. Pisanie ręczne daje więcej swobody. Niewielki notes można zabrać ze sobą dosłownie wszędzie, co pozwala zapisywać rzeczy spontanicznie. Przykładowo, jeśli dzwoni do nas szef, niekoniecznie mamy pod ręką komputer, aby go szybko uruchomić i zapisać słowa pracodawcy. Bez problemu sięgnąć można jednak po notatnik i zapisać w nim wytyczne od naczelnika. Warto więc wziąć pod uwagę, w jakich okolicznościach najczęściej tworzymy notatki.
Chociaż pisanie na laptopie jest coraz popularniejsze, wciąż nie brakuje osób, które preferują tworzenie notatek ręcznie. Pod wieloma względami sposób ten lepiej sprawdza się niż korzystanie z urządzeń cyfrowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z obu metod, w zależności od okoliczności.