Tradycje i celebracje kościelne tak naprawdę sięgają aż do czasów starożytności… Czy zastanawiałeś się kiedyś jaka jest funkcja kadzielnicy w czasie mszy świętej i skąd właściwie wziął się ten rytuał? W naszym artykule odpowiemy na te pytania!
Kontakt z siłą wyższą
Pierwsze religie miały charakter politeistyczny, lecz już wtedy ludzie spragnieni byli kontaktu z bogami i szukali na to najlepszych dróg. Odpowiadająca sile wyższej miała być ofiara – jako symbol czci, poddania, pokory wierzących. W czasach starożytności bóstwa były otaczane tysiącem miłych aromatów (wonne kadzidła, olejki), a dym ofiarny miał niejako łączyć niebo i ziemię.
W kościele katolickim
Niewątpliwie katolickie msze święte są wyjątkowe pod kątem celebracji. Rytuały wzniosły się na zupełnie nowy poziom – są uroczyste, perfekcyjnie planowane i stanowią swoiste oderwanie od codzienności. Używanie kadzielnicy z kadzidłem w czasie mszy świętej tutaj także jest symbolem ofiary i łączenia nieba z ziemią, lecz wzbogaconym o nowe odniesienia wiary. Warto pamiętać, że kadzidło zostało złożone w darze Jezusowi. Ponadto okadzanie oznacza oczyszczanie duszy z grzechów i niejako zbliżenie się do Boga. Zmysły zawsze odgrywały w religii dużą rolę, a zmysł powonienia pozwala na intensyfikację przeżyć. Kadzidło spala się na ołtarzu, pokazując w ten sposób, że ofiara Chrystusa wciąż jest obecna i doceniana, a wierni są gotowi ponieść także pewne ofiary ze swojej strony. Z motywem kadzideł można także spotkać się w Biblii – warto prześledzić pismo święte w poszukiwaniu tego tropu.
Bardzo ładne i bogato zdobione kadzielnice kościelne możesz obejrzeć w krakowskiej pracowni brązowniczej Sacrum.