Jak szybko i skutecznie nauczyć dziecko pływać?

Jak szybko i skutecznie nauczyć dziecko pływać?

Każdy z nas może nauczyć się pływać i to bez względu na wiek. Najlepiej jednak, gdy naukę pływania rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie. Nawet niemowlak doskonale czuje się w wodzie wykorzystując swoją pamięć życia płodowego. Niemowlęta i małe dzieci utrzymują się na powierzchni wody pływając swoim naturalnym stylem. Płyną “pieskiem” z główką zanurzoną pod wodą i w tym czasie nie oddychają. Kiedy muszą nabrać powietrza przestają płynąć.

Jak szybko i skutecznie nauczyć dziecko pływać?

Naukę pływania w sposób zorganizowany, w postaci lekcji pływania organizowanych przez szkółki czy firmy zajmujące się tym profesjonalnie dziecko może rozpocząć od ok. 4 roku życia, pamiętając jednak, że dziewczynki mogą przystąpić do lekcji trochę wcześniej. Nauka pływania na tym etapie wygląda jednak trochę inaczej niż w przypadku starszych dzieci czy młodzieży. Dorośli i młodzież biorą udział w lekcjach, natomiast dzieci bawią się w wodzie, a przy okazji uczą się pływać.

I to właśnie dobrze zaprogramowana zabawa jest podstawą do skutecznej nauki pływania. Warunkiem jest jednak starannie dobrana osoba, która będzie uczyła dziecko pływać. Przede wszystkim musi posiadać odpowiednie kwalifikacje instruktora lub trenera pływania, powinna mieć doświadczenie w pracy z dziećmi i po prostu je lubić.

Metodyka nauki pływania

Uczenie pływania, jak w każdej innej dziedzinie, wymaga starannie opracowanej metodologii. Bardzo często można zaobserwować dzieci, które rozpoczęły naukę we wrześniu a jeszcze w grudniu przebywają w wodzie wyłącznie dzięki wszelkiego rodzaju makaronikom, deskom czy kółkom. Jeżeli tak się dzieje, a dziecko pomimo kilkunastu lekcji cały czas nie jest w stanie samodzielnie przepłynąć choćby kilku metrów oznacza to, że trzeba zmienić instruktora lub szkółkę. Brak postępów w dłuższym okresie czasu działa destrukcyjnie, przede wszystkim na dziecko, które może zacząć wątpić w swoje zdolności.

Dlatego tak ważny jest dobry i doświadczony nauczyciel pływania, który potrafi podzielić naukę na właściwe etapy płynnie przechodząc od jednego do drugiego. Pływanie jest naturalną umiejętnością człowieka, dlatego brak postępów u dziecka nigdy nie jest jego winą, a wyłącznie nauczyciela. To dlatego tak ogromne znaczenie ma właściwy wybór firmy lub szkoły specjalizujących się w organizacji lekcji pływania dla dzieci. Oprócz dobrego instruktora ważna jest systematyczność nauki, która najczęściej zależy od aktywności rodziców wożących dzieci na basen oraz od starannej opieki, szczególnie zimową porą.

Dowiedz się Więcej