Jak odzyskać dane z zepsutego komputera stacjonarnego?

Jak odzyskać dane z zepsutego komputera stacjonarnego?

Większość z nas miała z tym do czynienia: utrata danych przychodzi w najmniej oczekiwanym i najczęściej najbardziej niesprzyjającym momencie. Jeśli czytasz ten artykuł to zakładamy, że również Cię to dotknęło i chodzi o komputer stacjonarny, gdzie nie ukrywajmy odzyskiwanie danych odbywa się jednak nieco inaczej niż w przypadku laptopów.

Chcesz wiedzieć co możesz zrobić i czy w ogóle możesz? Czytaj dalej, a dowiesz się jak zgrabnie odzyskać dane z uszkodzonego systemu – a przede wszystkim: nie panikuj!

Płyta instalacyjna Windows – pomoże?

W przypadku, gdy system się nie włącza, ale sam komputer się uruchamia – zachowuj spokój tym bardziej, w większości przypadków zaistniała sytuacja to problem z systemem, a dane są bezpieczne. Jednak zawsze zostaje pewien margines przypadków, który zachęca do tego, by jednak profilaktycznie znajdujące się na komputerze pliki przekopiować tam, gdzie będą zdecydowanie bardziej bezpieczne.

Aby to zrobić:

  • uruchom notatnik w trybie instalatora
  • wybierz polecenie “Plik > Otwórz”
  • korzystając z widoku na Eksploratora plików, gdzie widać wszystkie dyski skopiuj interesujące Cię dane

Powinno zadziałać, a w razie problemów – warto szukać dodatkowej pomocy na forach internetowych bądź w profesjonalnie zajmujących się tematem serwisach.

Inna opcja: Linux Live CD

Dla osób nie posiadających płyty z instalatorem Windowsa, inna rada jaką jest pobranie (oczywiście przy pomocy innego komputera) którejkolwiek dystrybucji Linuksa. Szczególnie w takich przypadkach zalecany jest Ubuntu, gdyż pozwala na użytkowanie bez instalacji – płyta wystarczy. Następnie postępuj według wskazanych tam kroków.

Podpięcie dysku do innego komputera

Co gdy to podzespoły, a nie system są uszkodzone? Bez względu na to, czy chodzi o kartę graficzną czy płytę główną jest jedno sprawdzone rozwiązanie które pomoże, a mianowicie: podpięcie twardego dysku do innego komputera, by oczywiście dzięki temu sprytnemu zabiegowi udało się przekopiować dane. Oczywiście to zadanie nieco bardziej pracochłonne niż wyżej wymienione, bowiem musisz:

  • komputer rozkręcić
  • dysk wyciągnąć

Ale prawda jest taka, iż nawet jeśli będzie to Twój pierwszy raz – cała procedura przy zachowaniu minimalnej ostrożności wcale nie jest trudna i spokojnie możesz sobie poradzić. Po prostu odłącz kable dysku od zasilania i nie zapomnij też o kablach SATA, następnie zajmij się odkręceniem tej części komputera – gotowe. Możesz dysk odpiąć i podpiąć do innego komputera.

Wykonując to pamiętaj:

  • wyjęty dysk powinien zostać automatycznie wykryty po podłączeniu do innego komputera
  • w czasie odkręcania dysku z awaryjnego komputera i przekładania go do innego koniecznie się upewnij, że odłączyłeś kabel zasilania od zasilacza

Jeśli jednak w jakikolwiek zadanie to wydaje Ci się skomplikowane tudzież po prostu wolisz by zajął się tym ktoś inny- skorzystaj z jednego z najprostszych sposobów rozwiązania swoich problemów z odzyskiwaniem danych: oddaj komputer do serwisu komputerowego, który w ramach swojej oferty zapewnia również klientom usługę odzyskiwania danych.