Ile zarabia tłumacz symultaniczny?

Tłumaczenia symultaniczne są dość trudne do realizowania, ponieważ opierają się one w dużej mierze na tłumaczeniach ustnych, a więc tłumacze którzy się tym zajmują muszą umiejętnie radzić sobie z pracą pod presją. Przy okazji muszą oni tłumaczyć dane teksty w tym samym momencie, w którym mówca wygłasza swoją mowę przed szerszą publicznością. Natychmiastowe przekładanie tekstu na obcy język to poważne wyzwanie dla wielu osób, zwłaszcza jeśli nie ma się doświadczenia w takim zawodzie, które warto nabyć przed przystąpieniem do poważnych zleceń. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że zarobki tłumaczy symultanicznych są naprawdę pokaźne, ponieważ dobry tłumacz symultaniczny może liczyć na zarobki rzędu około 4-5 tysięcy złotych.

Praca indywidualna

Gorzej mają tłumacze symultaniczni, którzy działają na własny rachunek i nie są na stałe zatrudniani w profesjonalnych biurach tłumaczeń. Takich osób jest na rynku naprawdę wiele. Śmiało można jednak stwierdzić, że nie każdy tłumacz symultaniczny ma zapewnioną pracę w biurze tłumaczeń. Wtedy też trzeba sobie umiejętnie radzić, dlatego pozostaje praca indywidualna, a na brak zleceń na pewno nie można w tym przypadku narzekać. Ważne jest to, aby takie tłumaczenia były realizowane jedynie przez osoby kompetentne, a kompetencje można rozwijać na wiele sposobów. Praca indywidualna może jednak przynieść zarobki w wysokości około 3 tysięcy złotych miesięcznie. Stawki uzależnione są jednak od wielu istotnych czynników, np. od regionu, w którym zatrudniony jest tłumacz, od wielkości firmy, czy też jej kapitału. Nie bez znaczenia jest także wykształcenie tłumacza symultanicznego oraz jego doświadczenie zawodowe. Im wyższe kompetencje tym większe zarobki, dlatego w tym zawodzie warto się rozwijać.

Tłumaczenia symultaniczne podczas międzynarodowych konferencji

Na największe zarobki mogą liczyć obecnie tłumacze symultaniczni, którzy zajmują się na co dzień tłumaczeniami na międzynarodowych konferencjach. Wtedy też pomoc takiego specjalisty jest jak najbardziej wskazana, ponieważ nie każdy uczestnik konferencji posługuje się takim samym językiem, dlatego też niektóre mowy trzeba oczywiście przekładać na inne języki. Tłumacze symultaniczni mogą liczyć w dzisiejszych czasach na wiele zleceń, dlatego też osoby zajmujące się takimi zleceniami nie będą narzekać na słabe zarobki, a z czasem powinny być one oczywiście jeszcze wyższe.