Puszka na komunikanty

Jakie funkcje pełni puszka na komunikanty?

Puszka na komunikanty to mały, okrągły pojemnik, stosowany w kościołach katolickich, starochrześcijańskich i anglikańskich, w których przechowywana jest Eucharystia dla chorych lub też innych osób, które nie mogą przyjść do kościoła, aby otrzymać Komunię Świętą. Użycie tego naczynia eucharystycznego ma więc bardzo ważne znaczenie.

Puszka na komunikanty

Puszka ma na ogół niewielki rozmiar, o średnicy zegarka kieszonkowego i zazwyczaj jest wykonana z mosiądzu lub innego metalu, tradycyjnie wyłożonego złotem. Jest również ozdobiona kryształkami lub kamieniami w różnych kolorach. Bywają także puszki posiadające dodatkowe ozdoby czy grawerowania. Zazwyczaj puszka posiada stożkowate przykrycie. Jest ono potrzebne, np. dlatego że puszkę często umieszcza się w tabernakulum. Puszka jest zamykana i można w niej przenosić hostię, tak by kapłan lub diakon mogli ją bezpiecznie przetransportować wraz zawartością np. do chorego w szpitalu.

W niemal każdym przypadku, gdy puszka nie jest transportowana do osób potrzebujących eucharystii, jest ona trzymana w obrębie kościoła. Puszka znajdować się więc może np. w Tabernakulum lub też w specjalnej kaplicy eucharystycznej.

Podsumowując puszka na komunikaty to naczynie służące do przechowywania konsekrowanego Chleba, który jest symbolem ciała zmarłego Jezusa Chrystusa. Puszka przypomina wyglądem kielich mszalny, jest jednak na ogół od niego mniejsza oraz posiada skromniejszą ilość elementów ozdobnych. Celem użycia puszki jest rozdzielnie Komunii Świętej w nadzwyczajnych sytuacjach.