Dzwonki liturgiczne, nazywane potocznie dzwonkami kościelnymi oraz gongami, to instrumenty wykonane zwykle z metali szlachetnych, czasem również z mosiądzu. Ich główną rolą jest akcentowanie kolejnych etapów mszy świętej.
Dzwonki są dobierane pod kątem używania w konkretnym kościele. Innych używa się w dużych świątyniach, gdzie głos dzwonka musi być donośny, by nieść się daleko. Delikatniejsze znajdą zastosowanie na przykład w małych drewnianych kościółkach, mieszczących zaledwie kilka rzędów ławek. To sprawia, dzwonki często wykonuje się na zamówienie pod kątem konkretnego miejsca. Dzwonki są wykonywane przez specjalistów w pracowniach brązowniczych. Pod tym linkiem możesz zobaczyć dzwonki kościelne wykonane przez pracownie brązowniczą Sacrum.
Funkcje dzwonków kościelnych
Funkcje dzwonków kościelnych podczas uroczystości mszy świętej mają swoją długą tradycję. Dawniej msze odprawiane były po łacinie, w dodatku kapłan stał zwykle przodem do ołtarza, okazując w ten sposób swój szacunek Bogu. Z tego powodu dzwonki były jedynym sygnałem, na który nieznający łaciny wierni mogli reagować, biorąc udział w liturgii.
Dzwonki wskazywały momenty, w których należy uklęknąć lub powstać, skłonić głowy przed błogosławieństwem, lub odpowiedzieć księdzu.
Do dzisiaj, chociaż liturgia jest już odprawiana w zrozumiałym dla wszystkich języku, dzwonki mają to samo zadanie. Zwołują wiernych przed mszą, akcentują najważniejsze momenty liturgii, a ich charakterystyczny dźwięk pomaga także wiernym na skupienie uwagi w najważniejszych momentach.
Istnieje pewien szablon ich używania podczas mszy, który utrwalił się w naturalny sposób przez wieki, jednak tak naprawdę ilość uderzeń w gong i długość potrząsania dzwonkiem może się nieco różnić w każdej parafii, co jest związane z naturalnymi zmianami w tradycji lokalnej.