Z biegiem lat pojawiło się wiele pochwał, ale i głosów krytyki na temat stosowania środków ochrony roślin w agrobiznesie.
Wynika to być może z samej ich natury, że mogą być szkodliwe dla zwierząt, środowiska i ludzi, jeśli są niewłaściwie stosowane. Niemniej jednak stosowanie środków ochrony roślin jest również przydatne dla społeczeństwa. Pestycydy zostały zaprojektowane w celu zniszczenia organizmów szkodliwych występujących w plonach i atakujących zbiory. Mogą także pomóc w zwalczaniu chwastów, owadów i innych szkodników, z tego powodu są w stanie zapewnić pomoc rolnikom i hodowcom, odgrywając ogromną rolę w gospodarce. Chociaż stosowanie środków ochrony roślin przynosi wiele korzyści, wiele osób wątpi również w stosowanie niektórych rodzajów chemikaliów.
Jednak producenci byli w stanie rozwiązać ten problem, ponieważ zaprojektowali pestycydy pochodzenia biologicznego, takie jak pestycydy drobnoustrojowe i feromony.
W związku z tym pestycydy te stały się bardzo popularne i bezpieczniejsze niż tradycyjne pestycydy chemiczne. Pestycydy działają w celu niszczenia, zapobiegania, odstraszania lub łagodzenia wszelkiego rodzaju szkodników. Jednak szkodniki to żywe organizmy, których wynik spowoduje szkody dla zwierząt, upraw i ludzi. Dlatego zawsze będą debaty wokół środków ochrony roślin. Aby rozwiązać ten dylemat, pomocne może być wprowadzenie pewnych zalet środków ochrony roślin, aby oświecić tych, którzy są zdezorientowani obecną kwestią dotyczącą stosowania środków ochrony roślin na polach uprawnych czy jako zwalczanie szkodników w czereśni. Jednym z powodów, dla których wyprodukowano pestycydy, jest to, że można je stosować do zabijania komarów, które mogą być nosicielami śmiertelnych chorób, takich jak żółta gorączka czy malaria. Jeśli chodzi o zapobieganie chorobom, to właśnie do tego służą pestycydy, które mają zapobiegać infekowaniu ludzi i upraw przez szkodniki. Zwierzęta domowe są również chronione przez pestycydy przed niektórymi pasożytami, takimi jak pchły, które utrudniają im życie. Dlatego ważne jest, aby chronić zwierzęta przed tymi dolegliwościami za pomocą środków ochrony roślin łagodzących i dających możliwość zmniejszenia szans na ponowne zarażenie.