Drzewce kościelne do chorągwi, baldachimów i sztandarów

Drzewce kościelne do chorągwi, baldachimów i sztandarów

Chorągwie od dawien dawna są znakiem rozpoznawczym danej społeczności. Płaty materiału o określonych barwach i kształtach, przytwierdzone do drzewca symbolizują państwo, ziemię, miasto, organizację wojskową, społeczną, polityczną, kościelną… itd. Ważnym elementem składowym chorągwi są wspomniane wcześniej drzewce. Pręty przytwierdzone do symbolicznego materiału, są najczęściej wykonane ze szlachetnego drewna. Zakończenie drzewca stanowi gała lub pełnoplastyczne przedstawienie, np. orła lub innego znaku charakterystycznego danej społeczności. Od czasów historycznych, po dzień dzisiejszy praktykowane jest przytwierdzanie do prętów wstęg orderowych, w przypadku gdy właściciel chorągwi lub sztandaru jest właścicielem jakiegoś orderu. Obecnie wstęgi mają zadanie bardziej dekoracyjne. Drzewce są również wykorzystywane jako element składowy baldachimów.

Szlachetne drewno – czyli jakie?

Drzewce są obecnie najczęściej wykonywane z drewna bukowego, które jest stosunkowo łatwe w obróbce mechanicznej, co pozwala na otrzymanie estetycznych wyrobów. Buczyna odznacza się dużą gęstością, co sprawia, że jest to drewno twarde. Drewno bukowe łatwo łączy się z różnymi elementami za pomocą śrub i gwoździ, co jest jego dodatkowym atutem przy produkcji drzewców.

Samo drewno nie wystarczy!

Do obróbki drzewców potrzeba jednak trochę więcej materiałów, niż tylko szlachetnego drewna. Wiadomo już, że popularnie stosowana buczyna jest twarda i odporna, należy ją jednak odpowiednio zaimpregnować. Ma to na celu przedłużenie użyteczności wykonywanych drzewców. Pręty do baldachimów czy chorągwi pokrywa się zazwyczaj bejcą, która nadaje drewnu pożądany kolor. Impregnat wnika w strukturę materiału, dzięki czemu zachodzi trwałe zabarwienie, przy czym widoczne są naturalne, estetyczne walory drewna, np. słoje.

Zakup na lata

Wiadomo już do czego służą drzewce. Mocowane na nich chorągwie czy baldachimy w obecnych czasach są używane tylko przy specjalnych okazjach, więc raz zakupione drzewce posłużą na lata. Najczęstszym wykorzystaniem drzewców są oczywiście wszelkiego rodzaju święta kościelne, uroczystości patriotyczne, a także wydarzenia państwowe czy szkolne.

Najlepszym miejscem do zakupu całych chorągwi oraz ich elementów składowych, np. drzewców, są oczywiście sklepy z dewocjonaliami. Zakupów takich można dokonać w każdym większym mieście, aczkolwiek warto się również rozejrzeć się w internecie. Sporo sklepów internetowych posiada ciekawe oferty. Solidne, dobrze wykonane drzewce można dostać już w cenie około 800 zł za sztukę. W przypadku kompletu drzewców do baldachimu ceny wahają się w granicach około 2000 zł.