Cera świeża jak owoc - jak zrobić samemu naturalne kosmetyki?

Cera świeża jak owoc – jak zrobić samemu naturalne kosmetyki?

Zielona herbata, świeże banany, gruszki, awokado, miód… To tylko niektóre składniki kosmetyków, które możesz przygotować sama. Począwszy od kremu, poprzez tonik, mgiełkę, maseczki, płyn do demakijażu, aż po ochronną pomadkę do ust.

Twoje domowe laboratorium kosmetyczne z powodzeniem może zastąpić koncerny, które do produkcji środków pielęgnacyjnych nie szczędzą chemii. Twoja skóra tak jak Ty najbardziej lubi to, co naturalne i świeże.

Witaminowa bomba dla skóry

By dostarczyć skórze witamin wystarczy dwadzieścia minut relaksu z maseczką na twarzy. W upalne dni doskonale sprawdzi się owocowa maseczka z połówek: awokado, gruszki, banana oraz kilku kropel z cytryny i niewielkiej ilości serka śmietankowego. Blasku zmęczonej skórze doda mieszanka 2 łyżek stołowych jogurtu, 1 łyżki stołowej miodu i łyżeczki olejku z jojoby. Możemy również rozpieścić skórę twarzy maseczką z kakao (2 łyżki stołowe), miodu i jogurtu (po 1 łyżce stołowej) oraz drobno zmielonej mąki owsianek (3 łyżeczki). Cerę tłustą odświeży i zmatowi maseczka z białka 1 jajka i 2 łyżeczek mąki kukurydzianej.

Błyskawiczny krem?

Każda cera, bez względu na rodzaj wymaga regularnego nawilżenia. Możesz jej to zapewnić już za pomocą trzech składników: żelu aloe vera, olejku migdałowego i eterycznego. Wystarczy zmieszać 100 ml żelu i 5 kropli olejku migdałowego a na koniec dodać 10 kropli olejku eterycznego o ulubionym zapachu (np. lawendowego).

Warto pamiętać, że krem lepiej aplikować na skórę za pomocą specjalnej szpatułki niż palcami. Dzięki temu lepiej chronimy ją przed bakteriami.

Tonik ziołowy lub herbaciany…

Tonizowanie skóry pozwoli usunąć makijaż, odświeżyć cerę i wyrównać poziom pH. W przypadku cery normalnej lub mieszanej sprawdzi się sok ze świeżego, obranego ogórka lub schłodzona herbata rumiankowa.

Coraz większą popularnością cieszą się również wody kwiatowe, do których można dodawać różnego rodzaju herbaty, napary ziołowe lub nalewki. Do wody kwiatowej własnej produkcji można wykorzystać zioła i rośliny z własnego ogrodu lub oddalonej od ruchliwych ulic łąk i lasów. Koper włoski, kwiat czarnego bzu, melisa lekarska, rumianek… – ich cudowne właściwości zupełnie niepotrzebnie zostały zapomniane. Dodane do octu okażą się też wspaniałą naturalną płukanką do włosów – wystarczy dodać do octu (najlepiej jabłkowego) drobno posiekaną pokrzywę lub rumianek i odstawić na kilka tygodni w ciepłe miejsce, a następnie przecedzić przez drobne sitko lub tkaninę.

Olejek własnej produkcji

W domowym laboratorium kosmetycznym bez trudu można zrobić olejek o leczniczych właściwościach. Wystarczy przygotować: olejek migdałowy (z pestek moreli, jojoby lub wiesiołka) i olejek eteryczny, który najlepiej poradzi się z problemami określonych rodzajów cery. Najbardziej uniwersalne to olejki: lawendowy i z kadzidła.

W przypadku cery tłustej warto sięgnąć po olejek z geranium,  cery mieszanej – rumiankowy, do pielęgnacji cery dojrzałej – po różany.

Pomadka z masła i miodu

Do przygotowania pomadki pielęgnacyjnej wystarczy stołowa łyżka masła shea i pół łyżeczki miodu. Masło należy włożyć do miseczki, którą umieszczamy w większym naczyniu z gorącą wodą. Następnie trzeba dodać miód i pomieszać, przelać do czystego naczynia i odstawić do lodówki, by zmienił stan ciekły na stały.

Możliwości zrobienia kosmetyków naturalnych samemu jest mnóstwo, jednakże zawsze możesz je kupić w sklepach oferujących kosmetyki naturalne. Warto jednak korzystać z oferty sklepów internetowych ze względu na niższe ceny. Sprawdź ceny za naturalne kosmetyki w sklepie naturalniewloskie.pl