5 pomysłów na wykończenie elewacji kamieniem

5 pomysłów na wykończenie elewacji kamieniem

Można wyłożyć kamieniem całość elewacji. Byłby to jednak duży koszt. Ponadto wyłożenie naturalnym kamieniem elewacyjnym jedynie wybranych obszarów sprawia, że budynek bardzo ciekawie się prezentuje. Ma przy tym taki sam przyjazny i elegancki wygląd, jak gdyby cały był tak wykończony.

Oto kilka pomysłów na to, jak ciekawie wyłożyć ściany zewnętrzne kamieniem.

  1. Można wyłożyć nim jedynie pewien obszar w poziomie. Bardzo często kamienia dekoracyjnego używa się do wykończenia najniższej części budynku, czyli cokołu. Można jednak wyłożyć nim i większy obszar. Tak wykończona może zostać np. jedna z kondygnacji. To dobry pomysł, jeśli budynek to prosta bryła, składająca się z dolnej i górnej kondygnacji.
  2. Inną możliwością jest wykończenie w taki sposób części bryły budynku, ale nie w poziomie, a w pionie. Kładzie się wtedy kamień dekoracyjny od góry do dołu, ale tylko na pewnym obszarze. To ciekawy pomysł, jeśli w domu widać wyraźnie podział na pewne strefy. Taki wygląd z zewnątrz będzie to podkreślał.
  3. Jedną z popularniejszych opcji na ozdobienie budynku jest wyłożenie kamieniem obszaru przy drzwiach. Zwykle jest to większa przestrzeń. Wejście do domu zyskuje dzięki temu bardziej reprezentacyjny charakter.
  4. Kolejna możliwość to zaakcentowanie wystających z płaszczyzn budynków elementów. To może być wystający fragment ściany. W tym przypadku podkreśla się to, co już jest urozmaiceniem bryły.
  5. Można także ozdobić kamieniem różnorodne miejsca. To mogą być trzy wybrane obszary albo więcej. Można wyróżnić w taki sposób konstrukcyjne urozmaicenia budynku albo obszary przy oknach czy inne, które warte są podkreślenia.

Warto stosować kamień na elewacji, bo to trwała okładzina. Budynek stanie się piękniejszy i bardziej elegancki. Zyska więcej uroku. Sięgając po tak efektowny materiał, można mocno wpłynąć na to, jak prezentuje się budynek. Skromny można uczynić bardzo eleganckim, a minimalistyczny uroczym i bardziej przyjaznym. Mając na uwadze efekt, warto zastanowić się nie tylko nad rozmieszczeniem, ale i nad kolorem kamienia.